آلودگی زیستی

منابع تولید کننده عفونت های بیمارستانی HAI

عفونت‌های بیمارستانی HAI به مواردی گفته می شود که بیمار در زمان دریافت خدمات درمانی و یا موقعیت‌های جراحی به طور ناخواسته کسب کرده است. این موضوع یکی از مشکلات اصلی مطرح در حوزه تخصصی بهداشت و درمان است و اصلاح و روزآمدسازی پیوسته نظام‌ سلامت کشورها را اجتاب ناپذیر کرده است. امروزه عفونت‌های بیمارستانی ناشی از دریافت خدمات متنوع پزشکی مرتبط با بیماری‌های گوناگون و افزایش روزافزون مقاومت میکروبی و باکتریایی ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است. در نتیجه کنترل عفونت‌های بیمارستانی تبدیل به یک اولویت جهانی شده است. این عفونت‌ها علاوه بر ایجاد عوارض جانبی منجر به مرگ و میر شده و یا با افزایش مدت بستری، موجب افزایش قابل توجه هزینه‌های خدمات درمانی و ضرر و زیان اقتصادی سنگین در دراز مدت می‌شوند. به عنوان نمونه مطابق با آخرین آمار موجود، در ایالات متحده حدود 4% بیماران پذیرش شده به عفونت بیمارستانی دچار می‌شوند که تعداد 2 میلیون نفر را شامل می‌شود. به طور متوسط سالیانه حدود صد هزار نفر از این افراد جان خود را از دست می‌دهند و خسارت مالی سالانه حدود 45 میلیارد دلار از دیگر‌تبعات این پدیده محسوب می‌شود. این آمار در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته به مراتب بالاتر است.

در بین انواع عفونت‌های بیمارستانی، عفونت دستگاه ادراری، عفونت دستگاه تنفسی، عفونت ناشی از زخم جراحی و عفونت دستگاه گردش خون خطرناک‌تر بوده و توجه بیشتری نیاز دارند. راهکارهای متداول کنترل عفونت‌های بیمارستانی عبارتند از: برقراری نظام مراقبت عفونت‌های بیمارستانی، آموزش کارکنان، جداسازی مناسب بیماران، رعایت نکات و اصول گندزدایی و سترون‌سازی، دفع بهداشتی زباله، مراقبت از کارکنان و ایمن‌سازی آن‌ها. ولی با وجود همه تمهیدات بالا، عفونت‌های بیمارستانی تنها در یک سوم موارد قابل پیشگیری هستند.

یکی از عوامل گسترش HAI رشد و تکثیر عوامل میکروبی، باکتریایی و قارچ‌ها بر روی پوشاک مورد استفاده بیماران و پرسنل بیمارستان است. در یک مطالعه موردی در یکی از بیمارستان های ایالات متحده وجود عوامل بیماری زا بر روی روپوش 63% از پزشکان و پرستاران اثبات گردید. بر این اساس به کارگیری پارچه‌های مقاوم در برابر رشد عوامل بیماری را برای تهیه پوشاک بیمارستانی، یکی از دیدگاه نوین در این عرصه محسوب می‌شود.

پارچه های بیمارستانی ضد میکروب

هر نوع الیاف و سطوح پارچه ای نرم مورد استفاده در بیمارستان شامل: انواع روپوش پزشکان و پرستاران، لباس بیماران، ملحفه، روتختی، پرده ها و … محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها بوده و سرچشمه ایجاد HAI قلمداد می شود. از دیرباز تاکنون فناوری های مختلفی در جهان برای تولید پارچه های ضد میکروبی توسعه یافته است. به کارگیری پارچه های آغشته به مواد شیمیایی مانند کلرید آمونیوم به عنوان ماده پوششی برای مقابله با باکتری ها و میکروارگانیسم های بیماری زا از جمله این موارد است. ولی این نوع پارچه ها بعد از چندین بار شستشو، عملا کارایی خود را از دست می دهند.