EMF عایق‌بندی الکترومغناطیسی

به طور کلی قرار دادن یک لایه نازک توری رسانا در برابر امواج الکترومغناطیسی باعث برگشت داده شدن آن ها می‌شود مشروط بر آن که قطر روزنه توری از یک چهارم طول موج کمتر نباشد. مثلا در اجاق مایکروویو با طول موج 12 سانتی‌متر سرو کار داریم. پس یک توری فلزی با قطر روزنه 2 میلی متر کفایت می‌کند. این فرآیند را عایق‌بندی امواج الکترومغناطیسی می‌نامند که در واقع به منزله کاهش سطح پرتودهی محسوب می‌شود. میزان این کاهش با یک کمیت ریاضی به نام کارایی عایق‌ تعیین می‌شود

اگر Pi  توان دریافتی در داخل ساختمان ناشی از یک منبع آلاینده بیرونی در شرایط عادی (بدون عایق) بوده و Pt  توان دریافتی در حضور عایق باشد، در این صورت نسبت این دو بیانگر میزان کارایی عایق‌بندی محسوب شده و با SE نمایش داده می‌شود. این پارامتر بر حسب دسیبل و یا درصد بیان می‌شود. یعنی مثلا انجام عایق بندی در کل پهنای باند فرکانسی منبع آلودگی به میزان 30 دسیبل به منزله کاهش سطح توان رادیویی ورودی به میزان یک هزارم مقدار خود و یا کارایی 99.9% می‌باشد. میزان عایق‌بندی مورد نیاز یک ساختمان طی یک فرآیند پرتوسنجی دقیق و تحلیل داده های دریافتی تعیین می‌شود. بر همین اساس راهکارهای مناسب برای پوشش روزنه‌های نفوذ امواج و محافظت از ساکنین ارایه می‌گردد.

SE
درصد % دسیبل dB
90 10
97 15
99 20
99.7 25
99.9 30
99.97 35
99.99 40
99.997 45
99.999 50
99.9997 55
99.9999 60

منابع آلاینده رادیویی RF

فرستنده های مخابراتی بیسیم جزو منابع RF محسوب می‌شوند. گیرنده‌ها به طور معمول دارای حساسیت دریافت بالایی هستند و می‌توانند با کمترین سطح توان تشعشعشی ممکن نیز ارتباط را برقرار نمایند. ولی سطح توان تشعشعی ورودی همواره بیش از مقدار مورد نیاز است. دلیل این امر لزوم پوشش سیگنالی نقاط دور دست و یا گستردگی شعاع زیر پوشش خدمات ارتباطی است. امروزه تجهیزات و ادوات شبکه تلفن همراه، بیشترین و گسترده ترین میزان پرتودهی RF را در محیط زیست شهری بر عهده دارد. بنا بر این مهندسی موضوع برای تضمین سلامتی شهروندان الزامی است. به عنوان یگ گوشی تلفن همراه با توان تشعشعی 10000 برابر کمتر از مقدار متوسط موجود در محیط نیز به راحتی کار می‌کند. ولی دکل BTS مربوطه در شبکه تلفن همراه برای پوشش دهی 3 کیلومتر آن طرف تر تنظیم شده است. توان تشعشعی دکل مزبور را نمی توان خیلی کاهش داد زیرا مشکلات آنتن دهی گوشی کاربران و یا ایجاد نقاط کور شبکه را در پی دارد. ولی می‌توان سطح توان دریافتی را به طور محلی کاهش داد به گونه ای که ضمن برقرار ماندن خدمات ارتباطی، اثرات زیان بار مرتبط آن به کمترین میزان ممکن برسد.

کاهش سطح پرتودهی RF در ساختمان ها

محفاظت از ساکنین در برابر پرتوهای الکترومغناطیسی زیان بار، حوزه تخصصی بسیار گسترده ای است که دامنه کاربرد آن انواع ساختمان های مختلف را شامل می شود. عایق بندی کامل روزنه های نفوذ پرتوهای RF به ساختمان نیازمند رعایت استانداردهای خاصی است که باید در زمان ساخت بنا لحاظ شوند. این استانداردها در سطح کشور هنوز مورد توجه قرار نگرفته و از سوی سازندگان نیز رعایت نمی شود. دیوارها و سقف تا حد زیادی امواج ورودی را جذب می کنند. ولی امواج به راحتی از شیشه پنجره ها به داخل ساختمان نفوذ می کند. عایق بندی پنجره ها و شیشه ها به عنوان مهمترین روزنه های نفوذ امواج و یا عایق بندی موضعی محل استراحت، به تنهایی نقش بسیار موثری در کاهش توان پرتوهای رادیویی RF ورودی و در نتیجه کاهش اثرات زیان بار آن ها بر روی سلامتی ساکنین دارد.

برای حفاظت االکترومغناطیسی از ساکنین یک ساختمان راهکارهای فناورانه گوناگونی وجود دارد. چسباندن فیلترهای شفاف عایق امواج بر روی شیشه ها، نصب پرده های عایق امواج در جلوی پنجره ها و یا نصب توری های پشه بند عایق برای پوشش محافظتی تخت خواب از جمله مهمترین این موارد محسوب می شوند.

ساختمان‌های هدف

  • مسکونی: آپارتمان ها، مجتمع ها، برج ها

پوشش کل پنجره های ساختمان مسکونی، پنجره های یک واحد آپارتمان خاص و یا حتی پنجره های یک اتاق خاص مانند اتاق نوزاد و یا اتاق خواب

 آموزشی: مدارس، آموزشگاه ها، دانشگاه ها

پوشش کل پنجره های مدرسه، پنجره های یک دیوار خاص و یا حتی پنجره های یک کلاس خاص

  •  درمانی: بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاه ها، آسایشگاه ها

پوشش کل پنجره های ساختمان، پنجره های یک بخش خاص (رادیوگرافی، نوزادان، ICU, CCU ) و یا پنجره های یک اتاق خاص VIP

  • اقامتی و رفاهی: مهدهای کودک، پانسیون ها، هتل ها
  •  اداری: بانک ها، دفاتر، موسسات
  •  کلیدی و حساس: وزارت خانه ها، دفاتر مرکزی، ستادهای اجرایی